3.11.2016 / Gösterim Sayısı : 470

Sürü Yönetimi Kursları Bu Yıl da Tamgaz

#Sürü Yönetimi Kursları Bu Yıl da Tamgaz

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesi kapsamında 2016 yılı için planlanan 11 kurstan 5'ini tamamladı.

İşsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, istihdamın korunmasına ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayarak, tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan tarım çalışanı yetiştirmek için düzenlenen proje kapsamında 2016 yılı için planlanan 11 kurstan 5'inin başarıyla tamamlanmasının ardından, yılın 6. kursu il merkezinde start aldı.

Gediz'de düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" kursu da geçtiğimiz günlerde tamamlanarak 3'ü bayan 14 başarılı kursiyerin sertifika almaya hak kazanmasıyla sonuçlandı.

Gediz ilçesinde ikincisi bu yıl düzenlenen kurs ile birlikte 3'ü bayan olmak üzere toplam 27 sertifikalı çoban işbaşı yapış oldu. Geçen sene mezun olan 13 kursiyeri istihdam ederek istenilen şartları yerine getiren 3 işverene de 5.000 TL destekleme ödemesi yapıldığı belirtildi. 

Sürü Yönetimi Elemanı kursu kapsamında kursiyerler 120 saat ve 15 günlük kurs süresi boyunca sürü yöneticisinin anlamı ve önemi, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda zapturapt ve barınak ortamının nasıl olması gerektiği, küçükbaş hayvanlarda kayıt, bakım ve ıslah, mera ve barınaklarda küçükbaş hayvan besleme ve hastalıkları gibi konularda teorik ve pratik eğitim aldılar.​

İstihdamı teşvik etmek üzere kurs bitirme sertifikası bulunan kişileri işe alan sürü sahiplerine 5000 TL bakanlık desteklemesi verilmekte olup, kurs bitiren kişilerin iş bulma imkânı arttırılmaktadır. Ayrıca sertifika sahiplerine, Bakanlık hibe ve desteklemelerinde ilave puan verilerek öncelik sağlanmaktadır.  

''