14.3.2017 / Gösterim Sayısı : 314

Beşi Bir Yerde

#Beşi Bir Yerde

​Simav İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor” projeleri kapsamında aynı anda beş farklı konuda çiftçi eğitim kursları düzenlendi.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içerisinde il genelinde dokuz farklı konuda açılması planlanan çiftçi eğitim kurslarının beş tanesi aynı anda Simav ilçesinde açıldı.

Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İşkur ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projesi kapsamında açılan Arı Yetiştiriciliği, Seracılık, Kültür Mantarı Yetiştiriciliği, Sert Kabuklu Meyve Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim kurslarında, 14 öğretici tarafından 125 çiftçiye eğitim verilmeye başlandı.

Tarımsal üretimdeki kalite ve verim artışının, tarım sektöründe yaşanan gelişmelerin yakından takip edilerek çiftçilere aktarılması ile gerçekleşebileceği, bununda en iyi ve en önemli basamaklarından bir tanesinin düzenlenen çiftçi eğitim kursları olduğu belirtildi.

İl Müdürlüğümüz tarafından 2017 yılında merkez ve ilçelerde Sürü Yönetimi, Arı Yetiştiriciliği, Seracılık, Kültür Mantarı Yetiştirildiği, Sert Kabuklu Meyve Yetiştiriciliği, Süt Sığırı Yetiştiriciliği, Besi Sığırı Yetiştiriciliği, Basınçlı Sulama Sistemleri ve Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri konularında planlanan 47 kurs ile yaklaşık 1200 çiftçimize eğitim verilmesi hedefleniyor.

Düzenlenen kursların 80 saat ile 232 saat arasında değiştiği ifade edilerek, 16 yaşından büyük, İşkur tarafından istenilen şartlara haiz istekli herkes katılabiliyor. Kurslardan sertifika almayı hak kazanan kursiyerler Bakanlığımız tarafından uygulanan Genç Çiftçi Desteklemesinden yararlanmak istedikleri takdirde ilave 5 puan almaya hak kazanacaklar. Sigortası olmayan kursiyerler kurs boyunca İşkur tarafından ferdi sağlık sigortasıyla sigortalanacak ve kursa devam ettikleri sürece günlük 20 TL yol ve yemek gideri hesaplarına yatırılacak. ​


''