14.4.2017 / Gösterim Sayısı : 318

Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor

#Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor

​Simav İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından aynı anda beş farklı konuda açılan çiftçi kurslarında başarılı olanlara sertifikaları törenle teslim edildi.

Simav İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, HEM Müdürlüğü ve İŞKUR tarafından "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projesi kapsamında, beş farklı konuda aynı anda açılan çiftçi eğitim kurslarına katılan 160 kursiyere belgeleri düzenlenen törenle teslim edildi. Simav Halk Eğitim merkezi binasında yapılan sertifika törenine Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile muhtarlar, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Sertifika töreninde açış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş; kurslara yoğun ilgi gösteren kadın çiftçilerimize "bir işe kadın eli değdiği zaman o iş daha güzel oluyor, tarım çalışanları olarak elimizden gelen tüm gayretle milletimiz için taş üstüne taş koyan herkese hizmet etmekle mükellefiz, tarım ve hayvancılıktan elde ettiğimiz gayri safi milli hasıla 3,7 MİLYAR TL'ye ulaştı ve hedefimiz bunu 3 katı  diyerek sözlerini tamamladı.

Sertifika törenine katılan Kütahya AK Parti Milletvekili Şükrü Nazlı birçok yatırım programları çerçevesinde tabiat güzelliği ile göz dolduran Simav İlçemizi bir baştan bir başa görme fırsatı buluyoruz, burada tarımsal gelişme anlamında önemli işler yapan Tarım Müdürlüğü yetkililerimizde kutluyorum diyerek sözlerine devam eden Nazlı; kurslara katılımın çok önemli olduğunu bilinçli tarıma geçtiğimiz sürece üretimimiz artacak, gelirimiz artacak, tarım sektörü bizim çok önemsediğimiz iş kollarından biridir "Bilinçli tarıma geçtikçe hiç şüphesiz üretimimiz, gelirimiz artacak. Bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 14 yılda tarıma verdiğimiz destek 90 MİLYAR TL, 2016 yılında Simav İlçemize verdiğimiz destek yaklaşık 6 milyon TL. Gelecek nesillere üreten bir Türkiye bırakma arzusuyla çalışıyoruz. Yakın gelecekte tarımda hem kendine yeten, hem de tarımsal ihracatını artıran bir ülke haline geleceğiz. Düzenlenen bu kurslarda başarı olan herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Simav İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan Arı Yetiştiriciliği, Seracılık, Kültür Mantarı Yetiştiriciliği, Sert Kabuklu Meyve Yetiştiriciliği ile Sürü Yönetimi Elemanı Benim kurslarında, 5 Veteriner Hekim, 5 Ziraat Mühendisi ve 4 Ziraat Teknikeri olmak üzere 14 personel eğitici olarak görev yaptı. 2016 yılında Genç Çiftçi projesinden faydalanarak hibe alan 21 çiftçinin de katıldığı kurslarda 99 bayan 61 erkek toplam 160 kursiyer başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı.

Düzenlenen törende duygu ve düşüncelerini dile getiren kursiyerlerden Sürü Yönetimi Elemanı Benim Kursunda eğitim gören Esma Okur, "2016 yılında Genç Çiftçi Projesinden 6 adet damızlık düve aldım. Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Bu işi daha bilinçli yapabilmek için kursa katıldım. Burada öğrendiğim bilgiler doğrultusunda; verilen 6 tane düveyi 20'ye çıkartmayı düşünüyorum. Hayallerim gerçek oldu" dedi. Arı Yetiştiriciliği Kursuna katılan Hakkı İlgün ise, "Küçük çapta amatör arıcıyım, birçok şeyi daha önceden atadan kalma, kulaktan duyma usullerle yapıyordum, kurs sonunda gördüğüm ve öğrendiğim bilgiler doğrultusunda daha bilinçli arıcılık yapacağım" diyerek kursun çok faydalı olduğunu ifade etti.

Hobi olarak mantar yetiştiriciliğine ilgim vardı diyen kursiyerlerden Yaşar Karaağaç Ünlü, "İlçe Tarım Müdürlüğünün kurs açacağını duydum ve kayıt yaptırdım. Bir aylık kurs süresinde mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilmediğim konuların olduğunu gördüm, detaylı bilgi edindim. Bu sayede ticari anlamda mantar yetiştiriciliği için yatırım yapmayı düşünüyorum" dedi. Seracılık Kursuna katılan Saide Zengin ise, "Oturduğum Çitgöl Kasabasına, bu sene jeotermal ısıtma sistemi geldi. Genç Çiftçi projesinden faydalanabilirsem, Jeotermal enerji sayesinde seracılık yapmayı planlıyorum. Bu yüzden seracılık kursuna katılarak hem belge hem de bilgi sahibi oldum. İnşallah bende hayallerimi gerçekleştirebilirim. Bizlere bu imkânı sunan başta İlçe Tarım Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi

''