14.4.2017 / Gösterim Sayısı : 650

Kırsalı Kalkındıracak 48 Proje Daha

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bakanlığımızca başvurusu kabul edilen 48 adet proje hayata geçiyor.

Başvuruları 21 Ekim 2016 tarihinde başlayıp 29 Aralık 2016 günü sona eren Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) 11.Etap uygulamaları çerçevesinde başvurusu uygun görülen 48 adet projenin tamamı Bakanlığımızca kabul edildi.

Başvurusu uygun görülen 48 projenin; 38 adedi ( % 79'u ) Çiftlik Faaliyetlerini Geliştirme, 8 adedi Bitkisel Ürün İşleme, Paketleme ve Depolama, 1 Adedi Yeni Sera Yapımı, 1 adedi ise Bilişim Sistemi Yatırımı (Sürü Yönetim Sistemi) olarak gerçekleşti. Bu kapsamda Altıntaş’ta 13, Tavşanlı’da 10, Aslanapa ve Merkez İlçede 9’ar, Simav ve Gediz’de 3’er, Şaphane’de ise 1 proje uygulanacak.

Uygun görülen 48 başvurunun 39 adedi, özellikle kırsal alanda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli çiftliklerce uygulanacak projelerden oluşuyor. Bir başka deyişle ilimizdeki 39 çiftliğe yaklaşık iki buçuk milyon hibe desteği verilecek. Böylelikle ülkemizin tarımsal kalkınmasının, kırsaldan başlanmasına katkı sağlanacak.

İl Proje Değerlendirme komisyonu tarafından uygun bulunan yaklaşık 12 milyon 650 bin TL değerindeki 48 adet proje ile ilimizde 178 kişiye istihdam sağlanacak ve yaklaşık 6 milyon 350 bin TL hibe desteği verilecek. İlimizde bu projelerin uygulanmasıyla KDV dahil yaklaşık 15 milyon TL değerinde ekonomik bir hacim oluşacak.

Önümüzdeki günlerde yatırımcılarla imzalanacak hibe sözleşmeleri sonrasında proje uygulamaları başlayacak.

 

                                                          KÜTAHYA VALİLİĞİ

                                                                   İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

''