20.4.2017 / Gösterim Sayısı : 364

Damızlık Manda Boğaları Teslim Edildi

#Damızlık Manda Boğaları

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz; Anadolu Mandası ırk ıslahının daha verimli ve kaliteli yürütülebilmesi amacıyla 13 baş damızlık Manda boğasının teslimini gerçekleştirdi.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde 19 ilde yürütülen, Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı projesinin devamlılığını sağlamak, ırk ıslahının daha verimi ve kaliteli yürütülebilmesini sağlamak amacıyla İl Özel İdare ve Tavşanlı Kaymakamlığı desteği ile temin edilen 13 baş Damızlık Manda Boğası üreticilere teslim edildi.           

           Kütahya Canlı Hayvan Pazarında gerçekleştirlen törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, Damızlık Manda Birliği Başkanı Hüseyin Girgin, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile muhtarlar ve üreticiler katıldı.           

Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Girgin emeği geçenlere teşekkür ederek, “2013 yılında 30 mandayla başladığımız bu yolda çok şükür ki proje kapsamında bin 60, Kütahya genelinde 3 bin 245 adet manda boğasına ulaştık. Türkiye’de manda başına en fazla desteği Kütahya alıyor. Bugün de 13 köye birer adet boğa teslim edilecek” ifade eden Girgin İl Genel Meclisi üyelerimize, Tavşanlı Kaymakamımıza, İl Gıda Tarım ve Hayvancılk Müdürümüze ve emeği geçen kerkese sonuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

2012 yılında başlayan “Halk Elinde Anadoluı Mandası Islahı Projesi” kapsamında boğa sıkıntısı yaşandığını ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş; “Alınan 13 adet boğanın bakımı Manda Birliğimiz tarafından, takibi ise Müdürlüğümüzce yapılacak. İlimizde Manda desteği balımından 912 BİN TL hakediş yapıldı. Boğa sıkıntımızın çözümü konusundaki katkılarından dolayı başta Kütahya Valimiz olmak üzere, Tavşanlı Kaymakamlığımıza, İl Özel İdaremize teşekkür ediyor, tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Kırsalda yaşanan bütün ihtiyaç ve sorunları gidermeye çalıştıklarını söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz; “Alınan boğalar köylülerimize, muhtarlarımıza, üreticilerimize hayırlı olsun. Bunlar toplumun ortak malı, koruyup sahip çıkalım. Her zaman çiftçilerimizin ve kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yanındayız” dedi.

Manda varlığı bakımında Türkiye’de 16. sırada olan ilimiz Kütahya’da 3240 baş Manda bulunmakta. Dağıtımı gerçekleştirilen Damızlık Manda Boğaları Kütahya merkez Bölcek 2 baş, İnköy 2 baş, Ağaçköy ve Turgutlar’a 1 er baş olmak üzere 6 adet, Tavşanlı Tepecik 2 Baş, Çobanköy, Gümüşgölcük, İsaköy ve Göbel köylerine 1'er baş olmak üzere 6 adet, Altıntaş Çakısaz köyü 1 baş olmak üzere 13 adet Damızlık Manda Boğaları köy muhtarlarına teslim edildi.

Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile yapılan protokol gereği, teslim edilen manda boğaları, Halk Elinde Anadolu Mandası Projesi uygulanan köylerde muhtarlara teslim edildi. Boğaların kış aylarındaki bakımı Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği tarafından, takibi ise İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılacak. Ayrıca Manda boğaları 2,5-3 yılda bir köyler arasında rotasyona tabi tutulacak.

İl Özel İdare Projeleri kapsamında hazırlanan "Manda Boğası Projesi" için,  İl Özel İdare Müdürlüğünce projede kullanılmak üzere 70.000.- TL, Tavşanlı Kaymakamlığımız tarafından da 50.000.- TL destek ayrılması neticesinde bütçe 120.000 TL'ye çıkarılarak ıslah projesi uygulanan bölgeler için 13 adet Damızlık Manda Boğası almı gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından kuralar çekildi ve manda boğaları köy muhtarlarına teslim edildi. 

''