19.12.2017 / Gösterim Sayısı : 296

GÜBREYİ AT TAŞI TOPLA DESTEĞİ AL

#Çatak 2017

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından Çevre Amaçlı Tarım arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) kapsamında ilimizdeki çiftçilerden tarlalarının taşını toplayıp tarlalarına çiftlik gübresi atanlara 1 MİLYON 500 bin lira destekleme ödemesi Aralık ayı içerisinde yapılacaktır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) ilimizde 2014 yılında ilk defa uygulanmaya başlanmıştır. Bu projede arazisindeki taşları toplayıp yine aynı arazisine çiftlik gübresi atan üreticilerimiz 3 yıl boyunca aynı uygulamayı yapmaları durumunda yıllık 60' şar TL destekleme ödemesi verilmeye başlanmıştır.

Programın ilk uygulanma yılı olan 2014 de ilimizdeki 4780 dekar alanda ÇATAK uygulanmıştır. Bu yıl 145 üreticimize 290 bin lira destekleme ödemesi yapılmıştır. 2015 yılında ise 459 üreticimize 12.500 dekar alan için 795 bin lira destekleme ödemesi yapılmıştır. 2016 yılında 872 üreticiye 22 bin dekar alan için 1 Milyon 415 bin lira destekleme ödemesi yapılmıştır. 2017 yılında ise 24 bin dekar için 1 milyon 530 bin lira aralık ayı içerisinde çiftçilerimizin banka hesaplarına ödenecektir. Programın ilk başlangıç yılından itibaren ilimizdeki çiftçilerimize toplam 4 MİLYON 30 bin lira destekleme ödemesi yapılmıştır.

ÇATAK ile sürdürülebilir tarımın yapılması ve toprak ile su kaynaklarımız korunması hedeflenmektedir. Bu sayede kimyevi gübre ve pestisit kullanımı azaltılmaktadır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya ve kirletilmemiş tarım arazileri bırakılacaktır.

Müdürlüğümüz teknik personelince ülkemiz genelinde ilk kez yapılan etki analizi çalışması ile ÇATAK uygulayan arazide taşının toplanması ve çiftlik gübresi atılması sonucun da uygulama yapılmadan önceki yıla göre % 81 oranında bir tarımsal üretim değeri artışı olduğu tespit edilmiştir. 

Ayrıca İlimizle birlikte programa dâhil olan iller arasında 4 yıldır en fazla miktarda alanda uygulama yapılarak tarım arazilerimizin korunması sağlanmıştır.

İlimiz genelindeki 1020 çiftçimize ait destekleme miktarı olan 1 MİLYON 530 BİN lira içinde bulunduğumuz ayda çiftçilerimizin banka hesaplarına yatacaktır. İlerleyen yıllarda da ÇATAK kapsamındaki uygulamalarımız artarak devam edecektir.

''