T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Denetimleri Tam Gaz

Yayın Tarihi : 9.6.2017

Ramazan ayında gıda tüketim artışını fırsat bilerek uygun olmayan ürünleri üreten ve satışını yapanlara fırsat verilmeyecek.

İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan gıda kontrolörlerimizce Ramazan ayında tüketicilerimizin sağlığının korunması ve güvenilir gıda teminini sağlamaya yönelik olarak gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin denetim ve kontrollerine hız verildi. İl genelinde 2017 yılının ilk üç ayında ülkemizde başı çekerek gerçekleştirdiğimiz, eğitim ve denetim bir arada sloganı ile yola çıkarak 6000 işletmeye denetim ve eğitim gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı özellikle ramazan ayında artırarak halkımızın güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimi için çalışmaktayız.

Gıda kontrol görevlilerimizce İlimizde faaliyet gösteren fırınlar, unlu mamul, baklava, pasta, şekerli mamul üreten ve satan işyerleri ile toplu iftar verilen yerler ve tabldot yemek üreten işyerlerinin denetimlerine aralıksız olarak devam edilmekte. Yapılan denetimlerde gıda işletmelerinin işletme kayıt/onay belgeleri, işletme, personel ve alet ekipman hijyen şartları, gıdaların muhafaza koşulları, etiket  bilgileri ile ürünlerin son kullanım tarihleri kontrol edilmekte, mevzuata uygunsuz durumlarda gerekli yasal işlem yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan ayı münasebetiyle Ramazan Paketi olarak satışa sunulan kolilerin içerisindeki gıdalar da Kontrol Görevlilerimiz tarafından denetlenmektedir. 

Tüketicilerimizin gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri ve gıdaların tüketim sürecinde ürün etiketinde belirtilen muhafaza koşullarına dikkat etmesi gerekmektedir. Gıda güvenilirliği ancak tüketicilerimizin de katılımları ile sağlanacaktır. Tüketicilerimiz herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için Bakanlığımız Alo 174 Gıda Hattına veya dilekçe yoluyla Müdürlüğümüze şikâyet hakkını kullanmaları gıda güvenilirliğinin sağlanmasında ve gıda denetimlerinin etkinliğinin artmasında büyük önem arz etmektedir.