T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kızılcakaya Köyü Mera Islahı ve Suni Mera Tesisi Programı

Yayın Tarihi : 28.7.2017

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Merkez İlçeye bağlı Kızılcakaya Köyünde gerçekleştirilen Mera Islahı ve Suni Mera Tesisi programına katıldı.

Programa Vali Nayir'in yanı sıra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş ile Kızılcakaya Köyü Muhtarı Ali Rıza Aytış,  daire müdürleri, çiftçiler katıldı.

Program Kızılcakaya Köyü Muhtarı Ali Rıza Aytış'ın konuşmasıyla başladı. Aytış; "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın  projelerinden istifade etmek için bu projeye başvurduk. Aynı zamanda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz çok duyarlı davranarak bu projemizin kabul edilmesinde destek oldular. Biz de çalışarak merayı bu hale getirdik. Şu anda ıslah projesi adı altında çalışıyoruz. Toprağımızın yapısını değiştirirken ortaya yem bitkisi olarak tritikaleyi ektik ve aynı zamanda masraflarımızı da karşıladık, çiftçilerimize bu üründen bol miktarda dağıtacağız. Devletimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz, Allah devletimize zeval vermesin. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve bütün devlet büyüklerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle projeleri hayata geçirdikleri için çok sevinçliyiz. " ifadelerini kullandı.

Ali Rıza Aytış'tan sonra söz alan Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş'te; "Bize cumhurbaşkanımızın gösterdiği 2023 hedefine bütün kurumlarımızla, Sayın Valimizin destekleriyle ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde elimizden gelen bütün gayreti göstererek ulaşmaya çalışıyoruz. Burası üstünde ot bitmeyen boş bir araziydi. Burası 370 dekarlık bir alan ve tamamı mera. Buradaki yapılan çalışmalarla 500 kg'ın üzerinde bir verim bekliyoruz. Buradan çıkan mahsul, hayvancılığa daha büyük bir katma değer oluşturacak. İl Müdürlüğü personelimiz, muhtarımız, köylülerimiz hep beraber ortaya koyduğumuz performansla bu seviyelere geldik. Ben bu meranın, bütün çiftçilerimize, köylülerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

"İNSANIMIZIN HİZMETİNDE OLAN HER BİR HUSUS BİZİM İÇİN KUTSALDIR"

Son olarak kürsüye gelen Vali Nayir, insanımızın hizmetinde olan her bir hususun kutsal olduğunu ifade ederek; "Korumak zorunda olduğumuz kutsallarımız var. Bayrağımız, ezanımız, inançlarımız kutsal. Yine bize yurt olmuş bu topraklarımız, vatanımız kutsal. Bu kutsal vatan toprağını korumak için sınırlarda nöbet tutan askerimizin, düşmana karşı ülkeyi koruyan güvenlik güçlerimiz çok önemli görevler yapıyor. Bunlar gibi yine bu kutsal vatan toprağını olması gerektiği şekilde korumak için ormanımızı, meramızı korumak da kutsal. Bu toprakları kendi görevinde, kendi fonksiyonunda kullanmak yine kutsal. Bizler merayı, ormanı, toprağı koruyan her hususu vatan savunmasının bir parçası olarak görüyoruz. Eğer bu topraklar kendi fonksiyonunu, kendi görevini ifa etmiyorsa düşman işgali olan topraklar gibi olur, hiçbir verimi  ve faydası olmayan topraklar olur. Dolayısıyla bizler toprağımızı, meramızı, ormanımızı korumayı da vatan savunmasının bir parçası olarak görüyor, insanımızın hizmetinde olan her bir hususu önemli sayıyoruz.

Burada güzel bir örnek var; 20 kat ürün artışı verebilecek bir duruma getirilmiş güzel örnek var. Biz bu örneğe muhtacız. Burada yapılan çalışma, diğer illere de örnek teşkil edebilecek güzel bir örnek. Meslek hayatım boyunca mera fonuna yatırdığımız bir sürü paramız oldu. Hazırlanan projenin para kaynağının  mera fonunda toplanan paralarla yapılması da güzel bir örnek teşkil ediyor. Buranın fotoğrafına bakıp buraya mera demek mümkün değil. Burası bir şahıs arazisi gibi özenle yetiştirilmiş, bakımı yapılmış bir alan olarak görülüyor. İnşallah  bu çalışma çiftçimize en olumlu şekilde, hayvan yetiştirenlerimize yem bitkisi olarak dönecektir.

Ben emeği geçenleri, projeyi hazırlayanları, köy muhtarlığımızı, Ziraat Odamızı ve  İl Müdürlüğümüzü hepsini tebrik etmek istiyorum. " ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Müftü Yardımcısı Veysel Kükrek'in dualarıyla hasada başlandı. İlk hasadı Vali Ahmet Hamdi Nayir tırpanla yaptı, ardından biçerdöverle 370 dönüm alanın hasadına başlandı.

Program Vali Nayir'in mera ıslahı ve suni mera tesisi çalışmalarına katkılarından dolayı köy halkı adına köy muhtarı Ali Rıza Aytış'a teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi.

Programın ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kızılcakaya Köyünde mantar üretme tesisleri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Programı Kapsamında Hibe Desteğiyle yapılan serada incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.