T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Toprağa Düşen Alınteri

Yayın Tarihi : 24.8.2017

Örencik'te biçerdöver koltuğuna oturarak harman yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş; "Arazide, tarlada çiftçilerimizle beraber olmak, hasadı beraber yapmak bizim için ayrı bir mutluluk."

Dağ taş, dere tepe demeden yazın sıcakta, kışın karda çiftçinin, yetiştiricinin her zaman yanında olan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli, bir yıllık emeğin karşılığının alınacağı hasat döneminde de çiftçilerimizi yalnız bırakmayarak onlarla beraber toprağa alın teri döküp, sevinçlerine ortak oluyor.

Tohumun toprakla buluşmasıyla başlayan serüvende kimi zaman traktörün direksiyonunda, kimi zaman mibzerin arkasında, bazen fide dikerken bazen de fidan çukuru kazarken, nihayetinde en son hasadı yaparken bizleri görebilirsiniz diyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş; "Bu günde biçerdöver direksiyonuna oturup buğday hasadını yapmak bize nasip oldu. Masa başında değil de arazide müdür olmak çiftçilerimizi yeni daha yüksek verimli çeşitlerle buluşturup, çiftçimizle beraber biçerdöverle hasat yapmak ayrı bir mutluluk. Planlamalarımızda çiftçilerimize daha fazla nasıl kazandırabiliriz hesabını yaparken masa başı ve saha çalışması yapıyoruz. Tabi en mutlu olduğumuz an hasadın yapıldığı an. Bütün personelimiz çiftçilerimiz daha fazla kazansın diye elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyor" dedi.

Arazi parçalanma probleminin de çözümü halinde çiftçilerimizin daha fazla para kazanacağını belirten İl Müdürümüz Gümüş; Tüik verilerine göre, son üç yılda Kütahya tarımında önemli değişimler olduğunu ifade ederek, sadece bir senede hayvancılıktan elde edilen gelirin %28,6 oranında arttığını, üç yılda %52,5 oranında gelir artışı yaşandığını belirtti. Geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından, bu yıl rabbim bolluk ve bereket nasip etti diyen İl Müdürü Gümüş; bizlerde çiftçimizle beraber bu gurura ortak oluyoruz. Ürünümüz bol, mahsulümüz çok iyi. Rabbim hayırlı işlerde kullanmayı nasip etsin diyerek temennide bulundu.