T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurbanlıklar Pazara İndi

Yayın Tarihi : 25.8.2017

Damızlık dişi hayvanların kesilmesinin yasaklandığını hatırlatan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş; "Vatandaşlarımız HaySag isimli mobil uygulamayı ücretsiz olarak indirerek, satın alacakları kurbanlık hayvan hakkında gerekli bilgilere uluşabilirler" dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle açılan hayvan pazarını gezerek incelemelerde bulunan Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz yetiştiriciler ve alıcılarla sohbet ederek, pazarın bereketli ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kurban Bayramı öncesi çiftçilerimizin alın teri ve emekleri ile yetiştirdiği hayvanlarını satışa çıkaracağı hayvan pazarı açılışının hayırlı olması dilekleriyle söze başlayan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş; "Bakanlığımız son bir yılda Kütahya hayvancılığına 30 trilyonun üzerinde destekleme ödemesi yaptı. Hayvancılığımızın daha da geliştirilmesi için dişi damızlık hayvanların kesilmesinin önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca bazı tedbirler alındı. Vatandaşlarımız www.hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya haySag isimli ücretsiz mobil uygulamasını indirerek satın alacakları hayvanların kulak küpe numarasından tür, ırk, cinsiyet, yaş gibi detaylı bilgiye ulaşarak kurbanlıklarını güvenle alabilirler. Ayrıca bu yıl ilk defa küçükbaş hayvanlarda cipli kulak küpesi uygulamasına geçiliyor" dedi.

Açılan hayvan pazarında 210 adet kapalı padok, 53 adet açık padok olduğunu belirten Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, on bin küçükbaş, bin beş yüz adet büyükbaş hayvanın satışının gerçekleştirileceğini ifade etti. Belediye Başkanı Saraçoğlu il merkezinde 10 adet kurban kesim yeri belirlendiğini söyleyerek, kazasız belasız huzur içinde bir Kurban Bayramı geçirilmesi temennisinde bulundu.

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan tarım bizim için önemlidir diyen Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı; "Hükümetimizin ve Bakanlığımızın verdiği desteklerle tarımsal üretim değerlerimiz her geçen gün artıyor. Yetiştiricilerimizin, üreticilerimizin her zaman yanında olduk, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Kurban Bayramı öncesi açılan hayvan pazarının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

İlimiz hayvan varlığı devamlılığının sağlanabilmesi için erkek hayvanları kurbanlık olarak tercih edilmesinin önemine dikkat çekilerek, iki yaşını doldurmayan sığırların ve dinen sakıncalı olan hayvanların üreticiler tarafından kurban satış yerine getirilmemesi gerektiği ifade edildi.