T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üretime Engel Yok

Yayın Tarihi : 15.9.2017

Karsak Köyümüzde ikamet eden Genç Çiftçi Projemizden yararlanan Şerife Turğut'a İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş ziyarette bulundu.

İlimiz Merkez Karsak köyünde ikamet eden Genç Çiftçimiz Şerife Turgut'un bu sene ilk defa üretimini gerçekleştirdiği balların ilk hasadında İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, Kütahya Sakatlar Derneği Başkanı Hatice Yakar ve İl Müdürlüğümüz personeli yanında yer aldı.

Tebessümü yüzünden hiç eksik olmayan Turğut'un mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Babasının da daha önce arıcılık mesleği ile ilgilendiğini ve kendisine bu konuda destek olduğunu ifade etti. Babası Ahmet Turğut ise arıların kızına ekonomik destekten de öte yaşama sevinci ile birlikte şifa getirdiğini şöyle ifade etti: "Kızım bacağından daha önce 13 ameliyat geçirdi. Arılar geldikten sonra 14.ncü ameliyata gidecekti. Arı geldi kızımın yaralı bacağından soktu ve hikmetinden sual olunmaz kızımın bacağındaki yara akıntısı durdu.  Allah bize arıyla şifa verdi. Allah Devletimizden ve Milletimizden razı olsun"

İl Müdürümüz Gümüş; Programın tamamının hibe olmasının, hayat değiştirecek bir fırsat olduğunu belirterek "Bakanlığımızın 2016 yılında başlattığı ve üç yıl sürecek olan bu program ile kırsal alanda arıcılık, yumurta tavukçuluğu, mantar yetiştiriciliği gibi alternatif gelir kaynakları oluşmaya başlamıştır. Bu gelir kaynakları, kırsal alanda geleneksel olan yem-hububat ekilişi, bahçecilik gibi faaliyetleri de tetikleyerek etkili bir değişim başlattık" dedi.  Bu yıl 214 proje ile 214 genç çiftçimize toplam 6,5 MİLYON TL hibe ödemesi yapılacak olup; şu ana kadar tamamlanmış olan 16 proje için 480 BİN TL hibe ödemesi yapıldığını sözlerine ekleyen Gümüş, projelerin hayırlı olması dilek ve temennisinde bulundu.